Ciekawostki i przydasie

Przydatne programy

W pracy z tekstem, a także w każdym nowoczesnym biurze można wykorzystać wiele bezpłatnych, w pełni legalnych programów, które przede wszystkim ułatwiają tę pracę. Często także efekty pracy po zastosowaniu tych narzędzi są dużo bardziej atrakcyjne i łatwiejsze w odbiorze!

Przydatne strony

Każdy piszący ma czasem wątpliwości. Nie każdy ma pod ręką opasły tom słownika. Zawsze można spróbować zadzwonić do koleżanki, która w liceum była dobra z polskiego, ale lepiej zdać się na skuteczniejsze i szybsze, a przede wszystkim pewniejsze rozwiązania.

Wydawnictwo PWN oferuje bezpłatny dostęp do obszernych zasobów, za pomocą których można rozstrzygnąć naprawdę wiele wątpliwości językowych.

Najbardziej przydatne skróty klawiaturowe w MS Word

Program MS Word przydaje się nie tylko redaktorom i pisarzom. Jednak redaktor, który zjadł zęby na Wordzie, może podpowiedzieć wiele przydatnych myków, które ułatwią i usprawnią pracę w edytorze tekstu innym użytkownikom.

Bibliografia i przypisy – mały słowniczek skrótów łacińskich

Zebrane w jednym miejscu łacińskie skróty, stosowane w przypisach, pozwolą zapanować nad antyczną, a wciąż aktualną terminologią!

Pangramy

Pangram (z greckiego: pan gramma – każda litera) to krótkie zdanie zawierające wszystkie litery danego języka. To naprawdę możliwe!

Do czego nie używać cudzysłowu

Użycie cudzysłowu nastręcza coraz więcej trudności. Choć znak ten miał służyć głównie do przytaczania cudzych słów, inwencja w jego stosowaniu nie zna granic.

Krechy, kreski, kreseczki

Osobom aspirującym do profesjonalizmu nie przystoi nie orientować się w wielości kresek, którymi dysponuje język polski. Choćby był to naprawdę niezły gąszcz.