Przydatne strony

Każdy piszący ma czasem wątpliwości. Nie każdy ma pod ręką opasły tom słownika. Zawsze można spróbować zadzwonić do koleżanki, która w liceum była dobra z polskiego, ale lepiej zdać się na skuteczniejsze i szybsze, a przede wszystkim pewniejsze rozwiązania.

Słowniki

Na stronie PWN działa wyszukiwarka obsługująca jednocześnie kilka słowników:

  • Wielki słownik ortograficzny – pozwala ustalić prawidłowy zapis danego słowa. Trzeba pamiętać, że jeśli słowo wpisze się niepoprawnie, słownik go nie pokaże. Dlatego jeśli wyskakuje informacja o nieznalezieniu danego słowa, warto spróbować wpisać je inaczej.
    Słownik ortograficzny podaje też końcówki fleksyjne dla kolejnych przypadków danego słowa i jego liczby mnogiej:
    materac -ca [to końcówka dopełniacza]; -ce [to końcówka mianownika liczby mnogiej], -ców a. -cy [a to oboczne końcówki dopełniacza liczby mnogiej]

    W ten sposób łatwo sprawdzić, że mówimy materaca, a nie materacu ;)
  • Słownik języka polskiego – pokazuje znaczenia słów. Dzięki niemu można szybko ustalić różnicę między podobnie brzmiącymi, a często mylonymi słowami lub odnaleźć znaczenie jakiegoś rzadszego wyrazu.
  • Wielki słownik W. Doroszewskiego – wyszukiwarka wyrzuca też wyniki z dość starego, ale wybitnego i wciąż bardzo aktualnego słownika prof. Witolda Doroszewskiego. Można tu znaleźć wiedzę o znaczeniu słów oraz informacje o odmianie, ortografii, etymologii oraz przykłady użycia. Wszak, mimo zalewu nowego słownictwa, duża część naszego zasobu językowego pozostała niezmieniona od lat 60. XX w., kiedy zakończono wydawanie słownika Doroszewskiego. Mało tego, wciąż używamy słów z czasów jeszcze dawniejszych.

Poradnia językowa

W internecie działa wiele poradni językowych. W każdej można znaleźć dużo ciekawych wskazówek.

W Poradni PWN wypowiadają się znakomici profesorowie i specjaliści językoznawcy, którzy w przystępnej formie odpowiadają na wszystkie pytania dotyczące języka – pisowni, etymologii, a także językowego savoir-vivre’u. Obszerne archiwum pozwala wyjaśnić niemal każdą wątpliwość. Jeśli poradnia nie podaje odpowiedzi na nasze pytanie, warto spróbować wpisać inne słowo z podobnej kategorii albo poszukać określenia bardziej ogólnego lub kojarzącego się z poszukiwanym problemem.

Korpus językowy

Dzięki korpusowi językowemu można przekonać się, czy… tak się mówi lub pisze :-) Korpus zawiera olbrzymią bazę tekstów, w których łatwo wyszukać użycia danego słowa lub zestawienia z innymi słowami

Poradnia i korpus zintegrowane są z ogólną wyszukiwarką – po wpisaniu danego słowa wyskakują hasła zarówno ze słowników, jak i powiązane z nim porady z Poradni i przykłady z korpusu.

Tablica znaków specjalnych

Znaki specjalne, jak różnego rodzaju strzałki, oznaczenia walut, symbole, litery z innych alfabetów, dostępne są w Wordzie, ale czasem trzeba się tam przeklikać przez długą listę czcionek, aby znaleźć potrzebny znaczek.

Tablica znaków specjalnych bardzo ułatwia to zadanie, bo znaki pogrupowano w niej nie według czcionek, ale tematycznie.

Inne ciekawostki i przydasie